Tenisové potřeby

Pravidla tenisu

ZÁKLADNÍ PRAVIDLA TENISU

Pravidla tenisu nejsou zas tak složitá. Začíná se losováním o volbu stran a právu podávat nebo přijímat v první hře. Samotná hra začíná podáním, které se provádí ze zadní základní čáry – baseline. Hráč, který podává si rukou nadhodí míček a udeří ho raketou dříve, než dopadne na zem. Tento míček musí umístit, v případě že podává zleva, do pravého soupeřova pole pro podání to je čtverec za sítí na straně soupeře. V případě chybného podání má podávající hráč druhé opravné podání. Změna podání nastává, když získá hru jeden z hráčů.

Poté, co se podání povede, se hráči střídají v úderech, po nichž musí míček přeletět síť a dopadnout do soupeřova pole. Údery se opakují, dokud se některému z hráčů nepodaří zakončit tzv. vítězným úderem nebo dokud soupeř neudělá nějakou chybu. Vítězný hráč získává bod a hra pokrčuje.

CHYBY V TENISE

Chybné podání je, když:

  • podávající hráč mine míč při pokusu ho udeřit,
  • míček se při podání dotkne stálého zařízení dvorce (třeba sloupku) před tím, než dopadne na zem,
  • míč se při podání dotkne spoluhráče podávajícího nebo čehokoliv, co má podávající nebo jeho spoluhráč na sobě nebo co drží.

Pokud je tedy první podání chybné, podávající podává znovu.

Neplatné podání je, když:

  • se podávaný míček dotkne sítě, popruhu nebo pásky a je jinak správný,
  • dotkne-li se sítě, popruhu nebo pásky a před tím, než dopadne na zem, se dotkne přijímajícího nebo jeho spoluhráče nebo čehokoli co mají na sobě nebo co drží,
  • podání je provedeno v době, kdy přijímající není připraven.

Bylo-li podání neplatné, nepočítá se a podávající podává znovu. Neplatné podání však neruší předchozí chybu.

Hráč ztrácí bod, když:

  • Podá dvakrát za sebou chybné podání,
  • míček dopadne dvakrát na zem dříve, než ho hráč odehraje,
  • vrátí míček do hry tak, že se dotkne země nebo objektu v jeho polovině dvorce,
  • hráč se dotkne sítě (raketou či tělem v průběhu výměny),
  • ve čtyřhře se oba spoluhráči dotknou míče při odehrání,
  • hráč odehraje míč před tím, než míč přeletěl síť na jeho vlastní polovinu.

BODOVÁNÍ VE HŘE

Standardní hra

Zápas může být hrán na 3 sady, kdy hráč musí vyhrát 2 sady, aby vyhrál zápas, nebo na 5 sad, kdy hráč musí vyhrát 3 sady, aby vyhrál zápas.
Získá-li hráč bod, je stav 15:0; získá-li druhý, je stav 30:0; získá-li třetí, je stav 40:0; získá-li čtvrtý bod, vyhrává hru. Pokud je stav 40:40, tzv. shoda, nejbližší bod se počítá jako výhoda pro toho hráče, který jej získal. Když ten samý hráč získá i následující bod, vyhrává hru. Když jej nezíská, je opět shoda a hra pokračuje.

Tie-break hra

Tiebreak je česky tzv. zkrácená hra. Začíná se hrát zpravidla tehdy, pokud je stav 6:6 na gamy, aby se délka setů příliš neprotahovala.
V průběhu tie-breaku jsou body uváděny jako „nula“, „1“, „2“, „3“ a tak dál. První hráč, který získá sedm bodů vyhrává hru a sadu, musí ale vést nad soupeřem o dva body (například teda7:5). Pokud se tak nestane tie-break pokračuje, dokud není tohoto rozdílu dosaženo. Když se to jednomu z hráčů podaří je vítěz tiebreaku a získává celý set poměrem 7:6 na gamy.

BODOVÁNÍ V SADĚ

Existuje několik způsobů počítání sady. Dvě hlavní metody se nazývají „sada hraná s rozdílem dvou her“ a „tie-break sada“.

Sada s rozdílem dvou her

První hráč, který vyhraje šest her, vyhrává i danou sadu (například 6:3), pokud vede nad soupeřem rozdílem dvou her (například 8:6), když ne sada pokračuje, dokud tohoto rozdílu není dosaženo.

Tie-break sada

První hráč, který vyhraje šest her, vyhrává i danou sadu, pokud ale vede nad soupeřem rozdílem dvou her. Pokud je dosažen stav her 6:6, následuje hra tie-break.

© 2024 Tenisové potřeby

Šablona od Anders Norén